Aktualności

/
/
/
Dobre Praktyki Komitetów Audytu 2021

Dobre Praktyki Komitetów Audytu 2021

Fundacja Polski Instytut Dyrektorów wspólnie z zespołem ekspertów pod przewodnictwem Ilony Pieczyńskiej-Czerny przygotowali dokument „Dobrych Praktyk Komitetów Audytu 2021. W prace nad przygotowaniem dokumentu zaangażowani byli także przedstawiciele samorządu biegłych rewidentów.

Zaproponowany zbiór wskazówek ma na celu wsparcie działania komitetów audytu. Wskazówki nie mają funkcji dokumentu obligatoryjnego, ale ich stosownie jest rekomendowane, o ile spółka nie dysponuje lepiej dostosowanymi do potrzeb komitetów audytu rozwiązaniami własnymi. 

Dobre Praktyki Komitetów Audytu są adresowane do jednostek zainteresowania publicznego zobowiązanych do utworzenia w radach nadzorczych komitetów audytu, a także spółek powołujących takie komitety z własnej woli. DPKA2021 odnoszą się do zasad działania komitetów audytu, zadań przewodniczącego komitetu, procedur zwoływania komitetu i regulaminu jego prac, etyki i niezależności członków komitetu, ich kompetencji i wynagrodzeń. Wskazówki dotyczą również m.in. organizacji działania komitetu z uwzględnieniem monitorowania procesu sprawozdawczości finansowej, w tym współpracy z podmiotami zewnętrznymi. Obszerny rozdział poświęcono monitorowaniu skuteczności systemów i funkcji wewnętrznych: kontroli wewnętrznej, w tym w zakresie sprawozdawczości finansowej, systemów zarządzania ryzykiem i compliance, oraz funkcji audytu wewnętrznego.

20 października 2021
Udostępnij ten post

Zobacz inne posty w tej kategorii

Rada Międzynarodowych Standardów Rachunkowości (RMSR) wydała kolejny standard w tym roku. W…

30 lipca 2024

Przedstawiciele naszej Firmy wzięli udział w tegorocznej konferencji Nexia EMEA Conference…

22 maja 2024

W dniu 19 kwietnia 2024 roku redakcja „Rzeczpospolitej” i „Parkietu” opublikowała wyniki…

23 kwietnia 2024