W ramach cyklu informacyjnego o pracach IASB (International Accounting Standards Board; Rada ds. Międzynarodowych Standardów Rachunkowości) oraz IFRIC (International Financial Reporting Interpretations Comittee; Komitet ds. Interpretacji Międzynarodowej Sprawozdawczości Finansowej) w zakresie MSSF/MSR, przedstawiamy podsumowanie dotyczące jednego z obszarów analizowanych w trakcie posiedzenia IFRIC z 13 września 2022 roku.
W trakcie wrześniowego spotkania IFRIC skonkludowano podejście do ujmowania w księgach leasingodawcy umorzenia płatności leasingowych z tytułu umowy klasyfikowanej jako leasing operacyjny. Zagadnienie to dotyczy zastosowania przepisów MSSF 9 Instrumenty finansowe oraz MSSF 16 Umowy leasingowe.
IFRIC rozważył dwie sytuacje, w których dochodzi do umorzenia opłat leasingowych (zakładając brak innych zmian w umowie):
Pytania jakie zadano to:
Przypadek 1
– umowa nie została podpisana, ale jest bardzo prawdopodobne jej zawarcie, oraz
– nie ma niezapłaconych wystawionych faktur przez leasingodawcę, które byłyby objęte umorzeniem
W księgach brak zmian
Przypadek 2
– umowa nie została podpisana, ale jest bardzo prawdopodobne jej zawarcie, oraz
– leasingodawca wystawił faktury i są one niezapłacone, a dotyczą należności, które będą podlegać umorzeniu
Zgodnie z MSSF 9 -> należności handlowe wynikające z leasingu operacyjnego są instrumentem finansowym. Instrumenty finansowe należy wycenić stosując model oczekiwanych strat kredytowych, więc w przypadku, gdy leasingodawca spodziewa się umorzenia swoich należności, należy uwzględnić ten fakt w wycenie.
Przypadek 3
– umowa została podpisana, oraz
– leasingodawca wystawił faktury, a związane z nimi należności podlegają umorzeniu zgodnie z warunkami umowy
Dla wystawionych faktur stosowane są zasady MSSF 9 i należności handlowe, które podlegają umorzeniu są wyksięgowywane z bilansu (tj. wykorzystujemy zawiązany odpis i wyksięgowujemy należności z bilansu).
W zakresie faktur wystawionych, MSSF 16 nie ma zastosowania, tj. nie są one traktowane jak ewentualny koszt związany z modyfikacją umowy leasingowej.
Przypadek 4
– umowa została podpisana, oraz
– leasingodawca nie wystawił faktury, umorzenie dotyczy przyszłych płatności leasingowych
MSSF 9 – nie dotyczy.
Stosujemy zasady MSSF 16, który wskazuje, że taka modyfikacja umowy powoduje, że umowa będzie traktowana jako NOWA. Zgodnie z powyższym leasingodawca powinien na nowo oszacować jakie przychody osiągnie z tytułu nowej umowy i odpowiednio uwzględniać je w sprawozdaniu finansowym stosując liniową metodę rozliczania przychodów z tytułu leasingu.
Poniżej tabelaryczne zestawienie opisanych sytuacji w celu lepszego zobrazowania stanu faktycznego.
W razie pytań, zapraszamy do kontaktu.
Co zmieniło się w Kodeksie Pracy? Z dniem 26 kwietnia 2023 roku weszła w życie nowelizacja Kodek…
Kadencja oraz ustalanie mandatu członka organu zarządzającego i nadzorczego spółki kapita…
Od 1 stycznia 2023 r. zaczął obowiązywać nowy Krajowy Standard Rachunkowości nr 15 „Przychody…