Aktualności

/
/
/
Tarcza antykryzysowa podpisana

Tarcza antykryzysowa podpisana

31 marca 2020 r. prezydent podpisał pakiet ustaw wdrażających rozwiązania antykryzysowe. To kompleksowy pakiet działań rządu przeciwdziałających negatywnym skutkom pandemii.

Przyjęte rozwiązania podatkowe w specustawie dotyczą m.in. poszczególnych obszarów:

  • Możliwość wstecznego rozliczania strat podatkowych w PIT i CIT 

Stratę poniesioną w 2020 r. podatnicy, pod pewnymi warunkami, będą mogli odliczyć od dochodu uzyskanego w 2019 r. W tym celu, podatnicy złożą korektę zeznania za 2019 r. i dostaną zwrot.

  • Ulga z tytułu darowizn przekazanych na walkę z koronawirusem

Wprowadzenie odliczenia w podatku PIT i CIT bez limitu dla darowizn (pieniężnych lub rzeczowych) przekazanych na cele związane z zapobieganiem oraz zwalczaniem zakażenia koronawirusem dla podmiotów świadczących opiekę zdrowotną, w tym transport sanitarny, a także przekazanych Agencji Rezerw Materiałowych oraz Centralnej Bazie Rezerw Sanitarno-Przeciwepidemicznych.

  • Odliczenie kosztów B+R od dochodu

Przedsiębiorcy mogą odliczyć od dochodu koszty działalności badawczo-rozwojowej, które mają na celu m.in. opracowanie produktów niezbędnych do przeciwdziałania epidemii koronawirusa. Odliczenie od dochodu takich kosztów kwalifikowanych ponoszonych w 2020 r. następuje już przy wpłacaniu zaliczki na podatek dochodowy w trakcie roku. Rozwiązanie jest przewidziane dla podatników CIT oraz podatników PIT, którzy osiągają przychody z działalności gospodarczej opodatkowane według skali albo jednolitą 19 proc. stawką podatku, prowadzących działalność B+R wykorzystywaną do przeciwdziałania COVID-19 Z komunikatem Ministerstwa Finansów można zapoznać się tutaj.

2 kwietnia 2020
Udostępnij ten post

Zobacz inne posty w tej kategorii

W dniu 19 kwietnia 2024 roku redakcja „Rzeczpospolitej” i „Parkietu” opublikowała wyniki…

23 kwietnia 2024

Dnia 16 grudnia 2022 roku w Dzienniku Urzędowym Unii Europejskiej opublikowano dyrektywę…

19 marca 2024

Idzie nowe. Rada Międzynarodowych Standardów Rachunkowości (RMSR) poinformowała, że…

5 marca 2024