Aktualności

/
/
/
Sprawozdania finansowe za 2018 w formie elektronicznej

Sprawozdania finansowe za 2018 w formie elektronicznej

Z dniem 1 października 2018 roku wszedł obowiązek sporządzania i składania sprawozdań finansowych do KRS w formie elektronicznej XML, z zachowaniem ściśle określonej struktury logicznej oraz w ściśle określonym formacie.
Obejmuje:

  • okresy obrachunkowe, które zakończyły się przed 1 października 2018 r., a za które nie zostały jeszcze sporządzone sprawozdania finansowe;
  • okresy obrachunkowe, które rozpoczęły się przed 1 października 2018 r., a które zakończą się po tej dacie.

Powyższe dotyczy podmiotów wpisanych do rejestru przedsiębiorców Krajowego Rejestru Sądowego, które nie sporządzają sprawozdań finansowych zgodnych z MSR, a także podatników podatku dochodowego od osób fizycznych, prowadzących księgi rachunkowe obowiązanych do sporządzenia sprawozdania finansowego.

XML to język znaczników (podobnie jak np. HTML, w którym pisane są strony internetowe). Oznacza to, że surowe dane występują w pliku razem z kodem, który opisuje ich relacje i strukturę. W formie tekstowej pliki XML są bardzo niewygodne do odczytywania co wymaga konwersji do bardziej czytelnej postaci.

Wraz z nałożeniem nowego obowiązku, na chwilę obecną nie są dostępne dla spółek bezpłatne oprogramowania zatwierdzone przez rządowe instytucje.

W przypadku biegłych rewidentów, został udostępniony czytnik e-sprawozdań, z którego biegli mogą korzystać po zalogowaniu się na profil biegłego rewidenta. Więcej informacji tutaj.

10 stycznia 2019
Udostępnij ten post

Zobacz inne posty w tej kategorii

W dniu 19 kwietnia 2024 roku redakcja „Rzeczpospolitej” i „Parkietu” opublikowała wyniki…

23 kwietnia 2024

Dnia 16 grudnia 2022 roku w Dzienniku Urzędowym Unii Europejskiej opublikowano dyrektywę…

19 marca 2024

Idzie nowe. Rada Międzynarodowych Standardów Rachunkowości (RMSR) poinformowała, że…

5 marca 2024