W dniu 29 sierpnia 2019 r. Prezydent podpisał uchwaloną przez Sejm ustawę o zmianie ustawy o podatku od towarów i usług oraz niektórych innych ustaw, która nowelizuje m. in. przepisy dotyczące mechanizmu podzielonej płatności (tzw. split payment). 13 września 2019 r. ustawa została opublikowana w dzienniku ustaw (Dz. U. z 2019 r. poz. 1751).
Obowiązek stosowania split payment wchodzi w życie od 1 listopada 2019.
Jednocześnie z dniem 1 listopada 2019 r. uchyla się przepisy ustawy o podatku od towarów i usług, z których wynikał obowiązek stosowania mechanizmu odwrotnego obciążenia w stosunku do dostaw towarów i świadczenia usług pomiędzy polskimi podatnikami.
Mechanizm podzielonej płatności będzie stosowany w odniesieniu do 150 grup towarowych i usługowych, których wykaz zawarty jest w załączniku nr 15.
Można wyodrębnić następujące, przykładowe, grupy towarów i usług:
- wyroby ze stali, metale szlachetne, metale kolorowe;
- odpady, złom, surowce wtórne;
- elektronika – m.in.: procesory, smartfony, telefony, tablety, notebooki, laptopy, konsole do gier, tusze, tonery, dyski twarde (HDD)
- paliwa do napędu samochodów, oleje opałowe i smarowe;
- prawa do emisji gazów cieplarnianych;
- roboty budowlane;
- węgiel;
- handel częściami do samochodów i motocykli.
Ustawa wprowadza też wymóg zamieszczania na fakturze informacji o stosowanym mechanizmie podzielonej płatności. Faktury, w których kwota należności ogółem przekracza 15.000 zł, obejmujących dokonaną na rzecz podatnika dostawę towarów lub świadczenie usług, o których mowa w załączniku nr 15 do ustawy powinny zawierać wyrazy „mechanizm podzielonej płatności”. Oznaczenie to będzie mogło być stosowane w przypadku, gdy płatność za daną fakturę dokonywana będzie przelewem bankowym. Obowiązek zamieszczania informacji będzie dotyczył wyłącznie faktur dokumentujących transakcje objęte obowiązkowym split paymentem.