Aktualności

/
/
/
Podpisanie ustawy dot. estońskiego CITu oraz uszczelniającej

Podpisanie ustawy dot. estońskiego CITu oraz uszczelniającej

28 listopada 2020 r. Prezydent podpisał dwie nowelizacje ustaw o podatkach dochodowych – poinformowała w niedzielę Kancelaria Prezydenta. Wprowadzają one m.in. tzw. estoński CIT oraz obejmują CIT-em spółki komandytowe.

Opodatkowanie w formie estońskiego CIT polega na zmianie momentu zapłaty podatku. Obecnie CIT płacony jest od wypracowanego w danym roku zysku. W tzw. modelu estońskim płatność podatku nastąpi dopiero w momencie wypłaty zysku, np. w formie dywidendy.

Przedsiębiorca będzie mógł wybrać, czy chce skorzystać z nowego rodzaju opodatkowania, czy woli rozliczać się na starych zasadach. Zgodnie z nowelizacją ustawy, podatnik będzie mógł skorzystać z nowego rozwiązania na okres 4 lat i będzie miał możliwość jego przedłużenia na następne okresy, chyba że złoży informację o rezygnacji z opodatkowania ryczałtem.

Z opodatkowania na nowych zasadach będzie można skorzystać po spełnieniu następujących warunków:

  • wspólnikami spółki mogą być wyłącznie osoby fizyczne,
  • próg przychodowy spółki nie może przekroczyć 100 mln zł,
  • spółka musi zatrudniać przynajmniej 3 pracowników w przeliczeniu na pełne etaty,
  • działalność operacyjna spółki musi stanowić większość uzyskiwanych przez nią dochodów,
  • spółka nie może być zaangażowana kapitałowo w innych podmiotach.

Rząd szacuje koszty wprowadzenia estońskiego CIT dla małych i średnich firm na 5,6 mld zł w roku 2021. Natomiast Według Polskiego Instytutu Ekonomicznego, nowe rozwiązanie oszczędzi firmom aż 11 mln roboczogodzin poświęcanych rocznie na obsługę rozliczenia CIT.

Druga nowelizacja wprowadza m.in. opodatkowanie spółek komandytowych podatkiem CIT. Jak tłumaczyło Ministerstwo Finansów, głównym celem zmian jest uszczelnienie systemu podatkowego i obrona przed wyprowadzaniem pieniędzy do rajów podatkowych.

Zmiany przewidują też m.in., że limit przychodów z bieżącego roku podatkowego uprawniających do korzystania z obniżonej 9 proc. stawki podatku CIT zostanie podniesiony z 1,2 do 2 mln euro.

Podatnicy, których przychody w roku poprzednim przekroczą równowartości 50 mln euro, będą musieli publikować informacje o realizowanej strategii podatkowej. Obowiązek taki będzie dotyczył również podatników działających w formie podatkowej grupy kapitałowej (PGK), niezależnie od wysokości osiąganych przez taką grupę przychodów.

Przepisy wchodzą w życie od 1 stycznia 2021 r.

30 listopada 2020
Udostępnij ten post

Zobacz inne posty w tej kategorii

Rada Międzynarodowych Standardów Rachunkowości (RMSR) wydała kolejny standard w tym roku. W…

30 lipca 2024

Przedstawiciele naszej Firmy wzięli udział w tegorocznej konferencji Nexia EMEA Conference…

22 maja 2024

W dniu 19 kwietnia 2024 roku redakcja „Rzeczpospolitej” i „Parkietu” opublikowała wyniki…

23 kwietnia 2024